Ks. Franciszek Blachnicki27 lutego mija 30. rocznica śmierci sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, znanego całym pokoleniom oazowiczów założyciela Ruchu Światło-Życie. 30. września 2016 r. Ojciec Święty Franciszek podpisał dekret Kongregacji ds. Kanonizacyjnych stwierdzający heroiczność cnót czcigodnego Sługi Bożego.

24.02.2017 r. sejm przyjął uchwałę upamiętniającą 30. rocznicę śmierci ks. Blachnickiego, jak podkreślono w uchwale: patrioty, żołnierza, duchownego i działacza społecznego, który całe swoje życie poświęcił dobru Ojczyzny.

Wystarczy przypomnieć kilka wydarzeń z jego życia, jak chociażby okoliczności jego nawrócenia, które miało miejsce 17 czerwca 1942 roku w katowickim więzieniu gestapo, czy prześladowań ze strony Służby Bezpieczeństwa, by zobaczyć siłę, jaką obdarzył go Bóg. Skazany na karę śmierci za działalność konspiracyjną (1942 r.), przez 5 miesięcy przebywał w celi śmierci. Wyrok nie został wykonany, lecz zamieniony na 10 lat ciężkiego więzienia. Po zakończeniu II wojny światowej wstąpił do seminarium duchownego w Krakowie i został niezwykłym kapłanem. Ruch Światło-Życie wyrósł z głębokiego przekonania ks. Blachnickiego, że młodym ludziom potrzebna jest odnowa w przeżywaniu liturgii. Pomysł oparł na 15-dniowej formacji przeżywanej w gronie rówieśników, dorosłych lub rodzin. Owocem takiego spotkania było przyjęcie Jezusa jako osobistego Pana i Zbawiciela. Dojrzały chrześcijanin to nie tylko osoba, która spotyka codziennie Boga w namiocie modlitwy, ale także jest w swoim działaniu zorientowana na lokalną wspólnotę ludzi wierzących, odkrywa swoje miejsce w Kościele w różnych formach aktywności i posługiwania. To jest właśnie niezwykły efekt tych rekolekcji, że do swoich korzeni oazowych przyznaje się dziś wiele osób aktywnie działających w parafialnych wspólnotach.

Wszystkie przepełnione wdzięcznością serca oazowiczów nie tylko z racji tej rocznicy zachęcamy do modlitwy w intencji beatyfikacji sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. A rodzicom przypominamy, że wspólnota oazowa może okazać się wielką pomocą w wychowaniu dojrzałego chrześcijanina.

Zdjęcie: blachnicki.oaza.pl

Joomla templates by a4joomla