Swiatowy dzien choregoŚwiatowy Dzień Chorego obchodzimy w tym roku po raz XXVI. Został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II i przypada 11 lutego w dzień liturgicznego wspomnienia Matki Bożej z Lourdes.

Jak co roku, papież Franciszek przygotował specjalny list, a punktem wyjścia do rozważań stał się fragment Ewangelii opisujący powołanie przez wywyższonego na krzyżu Chrystusa Matki Bożej jako Matki całej ludzkości i Matki Kościoła. Będzie Ona w szczególności Matką uczniów swojego Syna i będzie się nimi opiekowała i czuwała nad ich drogą. A wiemy, że matczyna troska o syna czy córkę obejmuje zarówno materialne, jak i duchowe aspekty ich wychowania. Niewysłowione cierpienie krzyża przeszywa duszę Maryi (por. Łk 2, 35), ale Jej nie paraliżuje. Przeciwnie, zaczyna się dla Niej, jako Matki Pana, nowa droga poświęcenia. Jezus na krzyżu troszczy się o Kościół i o całą ludzkość, a Maryja jest powołana do dzielenia tej Jego troski. Zwróćmy i my uwagę na słowa „nie paraliżuje”. My także nie możemy wobec cierpienia innych ludzi pozostać bezczynni. Musimy przezwyciężyć własny egoizm i lęki, by przyjść z pomocą tym, którzy już być może utracili swoją nadzieję.

Obecny Światowy Dzień Chorego zbiega się z piątą i ostatnią niedzielą synodalną, której przewodnią myślą jest: „Parafia jako wspólnota miłosierdzia”. Jest oczywiste, że wszyscy musimy włączyć się w pomoc osobom chorym i cierpiącym, że pacjent potrzebuje w takim samym stopniu leków, co wsparcia duchowego, aktywnej pomocy w przeżywaniu cierpienia zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i duchowej. W obydwu tych wymiarach musimy mu towarzyszyć naśladując Pana naszego Jezusa Chrystusa, który zdjęty litością oczyszcza ciało chorego na trąd, wypędza złe duchy i jednocześnie odpuszcza grzechy.

Dziś kończy się cykl pięciu niedziel synodalnych, których celem było przedstawienie w parafii idei i tematyki podejmowanej na Synodzie Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej oraz zaproszenie jak najszerszego grona wiernych do współuczestnictwa w synodalnym dziele. Jako parafia uczestniczymy w synodzie przez Parafialny Zespół Synodalny, w którym staramy się być otwarci na współpracę z każdym, komu leży na sercu autentyczne dobro wspólnoty parafialnej i naszej diecezji.

Ilustracja pochodzi ze strony: www.pijarzy.pl

Ilustracja pochodzi ze strony: www.pijarzy.pl