RokitnoW najbliższą niedzielę 18 czerwca przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Rokitna, patronalne święto diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. W tym roku po raz pierwszy będzie ono obchodzone w nowym terminie, to jest w rocznicę koronacji cudownego wizerunku. Zgodę na zmianę daty uroczystości patronalnej wyraziła watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów odpowiadając na prośbę bp. Tadeusza Lityńskiego. Centralne obchody będą miały miejsce w Rokitnie pod przewodnictwem kard. Gerharda L. Müllera, prefekta Kongregacji Doktryny Wiary.

Szczegółowy program wydarzeń w Rokitnie:
10.00 Powitanie pielgrzymów i nabożeństwo różańcowe
11.00 Montaż słowno-muzyczny o Rokitnie
11.30 Litania do Matki Bożej Rokitniańskiej – alumni z seminarium w Paradyżu
12.00 Msza św. odpustowa pod przewodnictwem i z homilią kard. Gerharda L. Müllera, prefekta Kongregacji Nauki Wiary
Po mszy św.: posiłek dla pielgrzymów, festyn rodzinny, koncert w wykonaniu zespołu „Siewcy Lednicy”.

Kilka słów o historii obrazu

Obraz Matki Bożej Rokitniańskiej został namalowany na początku XVI w. W XVII w. trafił do Kazimierza Jana Opalińskiego, opata cystersów z Bledzewa, który ze względu na wzrastający kult przeniósł obraz do kościoła w Rokitnie. Liczne świadectwa łask doznanych za sprawą wstawiennictwa Matki Bożej z Rokitna skłoniły biskupa poznańskiego do powołania specjalnej komisji, która w 1670 r. uznała wizerunek za cudowny i postanowiła, że obraz na stałe pozostanie w Rokitnie. W czasach zaborów Rokitno odegrało wielką rolę w strzeżeniu polskości i zachowywaniu wiary katolickiej. Po II wojnie światowej obwołano Matkę Bożą z Rokitna patronką rodzącej się na tych terenach polskiej administracji kościelnej. Decyzję tę potwierdził później papież Paweł VI ustanawiając Matkę Bożą Rokitniańską patronką diecezji gorzowskiej oraz wyznaczając datę obchodu patronalnego na dzień 15 sierpnia. 18 czerwca 1989 r. obraz rokitniański został uroczyście ukoronowany. 3 maja 2002 r. w dowód uznania wielkiej roli, jaką odgrywa sanktuarium w Rokitnie, tamtejszy kościół uzyskał tytuł bazyliki mniejszej.

Sylwetka kardynała Gerharda L. Müllera

Kardynał Gerhard L. Müller urodził się w 1947 r. w Finthen w Niemczech. Studiował na uniwersytetach w Moguncji, Monachium i Fryburgu. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1978 r. z rąk kard. Hermanna Volka. Po habilitacji od 1986 r. wykładał teologię dogmatyczną na Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana w Monachium. W 2002 r. papież Jan Paweł II mianował go biskupem Ratyzbony. W 2004 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a w 2007 r. Uniwersytetu Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie. W 2007 r. został mianowany członkiem Kongregacji Nauki Wiary, a po pięciu latach papież Benedykt XVI mianował go jej prefektem w miejsce odchodzącego na emeryturę kard. Williama Levady. Jednocześnie został także przewodniczącym Papieskiej Komisji "Ecclesia Dei", Papieskiej Komisji Biblijnej oraz Międzynarodowej Komisji Teologicznej. W 2014 r. papież Franciszek mianował go kardynałem. W 2015 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, a dwa lata później uczelni Christendom College w USA (Virginia). Jest autorem ponad 500 pozycji naukowych.

 

Joomla templates by a4joomla