2016 02 02 dzien zycia konsekrowanego2 lutego Kościół obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. Jest to jednocześnie Dzień Życia Konsekrowanego. Tego dnia o godz. 18.00 specjalne Msze Św. Zostaną odprawione w Zielonej Górze przez bp. Tadeusza Lityńskiego i w Gorzowie Wlkp. przez bp. Stefana Regmunta.

Tegoroczne obchody Dnia Życia Konsekrowanego łączą się z zakończeniem przeżywanego w całym Kościele powszechnym Roku Życia Konsekrowanego. Z tej okazji duszpasterze zarówno w samo święto, jak również w poprzedzającą je niedzielę (31 stycznia br.) podejmą w homiliach tematykę powołania do życia poświęconego Bogu i Kościołowi.

Życie konsekrowane polega na doskonalszym oddaniu się Chrystusowi. Dokonuje się ono najczęściej poprzez złożenie ślubów zobowiązujących do zachowania tzw. rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Wierni powołani do tego stanu życia stają się członkami zgromadzeń zakonnych lub wybierają którąś z indywidualnych form życia konsekrowanego. Poszczególne zgromadzenia zakonne realizują swą misję angażując się bądź w działalność ewangelizacyjną, duszpasterstwo, posługę na rzecz ubogich i potrzebujących albo poświęcając się wyłącznie modlitwie. Aktualnie w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej pracuje blisko 200 sióstr z 21 zgromadzeń zakonnych oraz ok. 100 zakonników z 10 zgromadzeń. 4 kobiety zostały włączone do stanu dziewic konsekrowanych, 2 - do stanu wdów konsekrowanych.

Z okazji Dnia Życia Konsekrowanego okolicznościowy list wystosowali do wiernych polscy biskupi. W liście tym, zatytułowanym "Osoby konsekrowane świadkami miłosierdzia", przypominają oni, że "w głoszeniu orędzia o Bożym Miłosierdziu wielką rolę odegrały i odgrywają osoby konsekrowane. Ich życie jest także ofiarowaniem siebie, ale nie dla samej ofiary, lecz po to, by poprzez czystość, ubóstwo i posłuszeństwo doświadczać miłosierdzia i dzielić się nim z innymi. Nie ma bowiem miłosierdzia bez poświęcenia i ofiary, wyrzeczenia się własnych planów, ambicji i dóbr." Biskupi przywołują dwie postacie polskich świętych z grona osób konsekrowanych: św. Faustynę Kowalską i św. Maksymiliana Kolbe. Święci ci stali się szczególnymi świadkami miłosierdzia. Św. siostra Faustyna poprzez przekazanie światu orędzia o Bożym Miłosierdziu, św. Maksymilian - poprzez ofiarę własnego życia.

List pasterski EP na Dzień Życia Konsekrowanego [pdf]