2016 01 06 bp tadeusz litynskiDziś (5 stycznia 2016 r.) w kościele katedralnym w Gorzowie Wlkp. o godz. 11.00 odbył się uroczysty ingres bp. Tadeusza Lityńskiego.

Nie każdy mógł dziś pojechać do Gorzowa na tę wyjątkową uroczystość, ale wszyscy możemy zjednoczyć w modlitwie za nowego duszpasterza naszej diecezji.

Przebieg uroczystości

Liturgię w katedrze gorzowskiej poprzedziło formalne objęcie urzędu przez bp. Tadeusza Lityńskiego. Akt ten dokonał się w gorzowskim Domu Biskupim w formie określonej przez prawo kanoniczne. Nominat przedstawił oryginał pisma nominacyjnego wobec zebranego Kolegium Konsultorów. W ten sposób objął urząd Biskupa Zielonogórsko-Gorzowskiego.

Następnie bp Tadeusz Lityński udał się do kościoła katedralnego. W drzwiach katedry powitał go prepozyt Kapituły Katedralnej, ks. infułat Roman Harmaciński oraz proboszcz parafii katedralnej, ks. prałat Zbigniew Kobus. Przed rozpoczęciem liturgii bp Lityński pomodlił się przy grobach swoich poprzedników: bp. Teodora Benscha i Sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty.

Po wejściu do prezbiterium swojego następcę przywitał dotychczasowy Biskup Zielonogórsko-Gorzowski Stefan Regmunt. Z kolei abp Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce, odczytał papieską bullę nominacyjną, przekazał bp. Tadeuszowi Lityńskiemu pastorał, znak władzy biskupiej, a także wprowadził go na katedrę, czyli miejsce, z którego biskup przewodniczy liturgii i naucza lud. Do nowego Biskupa Zielonogórsko-Gorzowskiego podeszli wówczas przedstawiciele duchowieństwa, osób konsekrowanych i wiernych świeckich, aby złożyć mu homagium, czyli znak posłuszeństwa i szacunku.

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył sprawowanej liturgii. Wygłosił również homilię po raz pierwszy przemawiając do wiernych jako biskup diecezjalny.

Pełen tekst homilii znajdziesz tutaj: http://zgg.gosc.pl/doc/2905894.Ze-wzgledu-na-milosc-do-Jezusa-Chrystusa

Bp Tadeusz Lityński urodził się 14 czerwca 1962 r. w Kożuchowie. Święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 1988 r. w katedrze gorzowskiej z rąk ówczesnego biskupa gorzowskiego Józefa Michalika. Pracował najpierw jako wikariusz w Ołoboku i Głogowie. W 1993 r. zamieszkał w Gorzowie i podjął pracę w diecezjalnym Sądzie Biskupim. W 2000 r. został proboszczem nowej parafii pw. Trójcy Świętej w Ochli, a w 2006 r. przeniesiono go do parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wlkp. Równolegle pełnił również różne funkcje w instytucjach diecezjalnych. W 2009 r. został włączony do grona kanoników kapituły katedralnej w Gorzowie, a w 2012 r. papież Benedykt XVI nadał mu tytuł Kapelana Jego Świątobliwości. 28 kwietnia 2012 r. papież Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Święcenia biskupie otrzymał 16 czerwca 2012 r. w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie z rąk abp. Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce. Za swoją dewizę biskupią przyjął słowa Modlitwy Pańskiej: „Adveniat Regnum Tuum” (Przyjdź Królestwo Twoje). Jako biskup pomocniczy pełnił w diecezji funkcję wikariusza generalnego. W strukturach Konferencji Episkopatu Polski został członkiem Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą oraz delegatem ds. Duszpasterstwa Pracowników Leśnictwa, Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska. 23 listopada 2015 papież Franciszek ustanowił go biskupem zielonogórsko-gorzowskim.

Co to jest ingres?

Słowo ingres wywodzi się od łacińskiego ingressus i oznacza "wejście". Jest to uroczysty obrzęd liturgiczny, w ramach którego nowy biskup diecezjalny po raz pierwszy wchodzi do kościoła katedralnego swojej diecezji, aby przewodniczyć liturgii i nauczać wiernych. Do istotnych elementów liturgii ingresowej - obok uroczystej procesji wejścia, od której cały obrzęd bierze nazwę - należy ryt przekazania pastorału i zajęcia miejsca na katedrze oraz homagium - gest będący deklaracją szacunku i posłuszeństwa wobec nowego pasterza diecezji.

Serdecznie dziękujemy ks. dr. Andrzejowi Sapiesze, rzecznikowi prasowemu kurii za udostępnione materiały.

Joomla templates by a4joomla